טיפול בקטרקט

על תופעת הקטרקט ועל הטיפול היעיל

אחת הסיבות הנפוצות לירידה באיכות הראייה היא קטרקט. התופעה נפוצה אומנם בקרב מבוגרים, אך קיימת למרבה הצער גם אצל צעירים. הקטרקט יכול אף להיות מולד, כך שייתכן מצב שבו אף תינוקות סובלים מקטרקט.

בעין שלנו יש עדשה שקופה וזכה. היא נמצאת בעין מאחורי האישון, והיא זו שממקדת על גבי הרשתית את האור שנכנס לעין באמצעות האישון. תופעת הקטרקט מגדירה מצב בו העדשה נעשית עכורה. התופעה הינה הדרגתית ובמהלכה העדשה נעשית עכורה והשטח העכור מתפשט. עכירות העדשה תגרום לירידה באיכות הראייה. לטשטוש, ראייה כפולה ועוד.

כאשר מדובר על מבוגרים ניתן לומר כי התופעה הינה אחת מתופעות ההזדקנות של הגוף. השיער מלבין והעדשה נעשית עכורה. אך יש מקרים כאלו בהם קיימת תורשה משפחתית שבה נוטים בני המשפחה לפתח קטרקט בגיל מוקדם יחסית. חבלות וכן מחלות עלולות אף הם לגרום לתופעה.

קטרקט – זיהוי התופעה וטיפול

קטרקט אינו גורם לכאבים ובדרך כלל ההתפתחות שלו איטית מאוד, אך ללא אבחון מוקדם ראיית המטופל תתחיל להיטשטש. למעשה, הסימפטומים של מחלת הקטרקט יורגשו בהתאם להיקף השטח העכור ולקצב ההתפשטות. תחילה תהיה ירידה באיכות הירידה וייתכן שאדם שראה היטב עד גיל מסוים, יתחיל להרכיב זוג משקפיים על אפו. יש מקרים בהם העיניים נעשות לרגישות לסנוור או לאור. ויש מקרים בהם יהיה צורך להחליף משקפיים קיימות ולהתאים אותן במדויק למצב הנוכחי של העיניים.

יש מקרים בהם מתגלה הקטרקט באופן אקראי – כי חלה ירידה בראייה בעין אחת, לאחר כיסוי אקראי של עין אחת יגלה האדם כי הראייה שלו באחת מהעיניים נפגמה. אם אדם מגלה כי הוא סובל מתופעה כזו עליו לפנות אל רופא עיניים. במהלך הביקור יבצע הרופא בדיקה שנועדה לשלול מחלות עיניים שונות, שעלולות להתפתח ולפגום בראייה.

כאשר הרופא אבחן קטרקט הוא ייתן המלצה באשר להמשך טיפול. יש מקרים בהם יומלץ על מעקב רפואי; במקרים חמורים יותר יומלץ על טיפול לצורך פתרון הבעיה על ידי מומחה לקטרקט. עיקר הטיפול בבעיה נעשה בדרך כלל על ידי ניתוח, ולעיתים אף מערב השתלה של עדשות פרימיום במהלך הניתוח.

מהו הטיפול המומלץ בקטרקט?

כאשר חלה ירידה ניכרת בראייה, משמעות הדבר שהקטרקט נמצא כבר במצב מתקדם.

אם בעבר נהגו הרופאים להמליץ לפציינטים להמתין עד להתפתחות ממשית של הקטרקט ואז לנתח, כיום לא מעכבים את הטיפול ויש לכך שתי סיבות עיקריות:  ברגע שמתחיל להתפתח קטרקט הוא פשוט אינו עוצר. ההתפתחות אמנם משתנה מאדם לאדם אך זה עניין של זמן עד שהחולה יגיע למצב שאיכות החיים שלו נפגעת. הסיבה השנייה היא שכיום עם התפתחות תחום ניתוחי הקטרקט בלייזר מדובר בהליך יחסית פשוט, מהיר ולא מסוכן כך שבאמת לא שווה לסבול.

מדובר בטיפול כירורגי קצר הנעשה באמצעות ציוד מתקדם. המטופל יורדם בהרדמה מקומית והמנתח יבצע, בעזרת מכשור לייזר מתקדם, חתך מקרוסקופי באזור שולי הקרנית. לאחר מכן יבוצע תהליך של ריסוק ושאיבת העדשה החולה ובמקומה תושתל עדשה מלאכותית. בסיום הניתוח יחבוש הרופא את העין והמנותח ישוחרר לביתו.

חשוב להדגיש : לא ניתן לטפל בקטרקט באמצעות משחות או תרופות וגם בלתי אפשרי לעכב את התפתחות המחלה. הטיפול היחידי בקטרקט הוא באמצעות ניתוח 

הגורמים לקטרקט

אחוז גבוה מן האוכלוסייה יסבול מקטרקט בשלב כזה או אחר, מעל גיל 60. סיבות נוספות היכולות להוביל לקטרקט: חשיפה מרובה לשמש, חבלות ופציעות בעין העלולות להוביל לקטרקט. מחלות רקע כגון סוכרת, שימוש בתרופות על בסיס סטרואידים, ועוד.

סוגי קטרקט

ישנם סוגים שונים של קטרקט. הסוג העיקרי, כאמור, הוא קטרקט תלוי גיל, כאשר הסבירות עולה בין הגילאים 40-60, ולאחר גיל 60, אחוז גבוה מאוד מן האוכלוסיה סובל מן המחלה. הקטרקט עצמו נחלק לשלושה סוגים עיקריים של: גרעיני, קורטיקלי ותת-קפסולרי 

מהו קטרקט משני?

קטרקט משני נוצר בעין שעברה ניתוח קטרקט והוא עלול להיווצר לאחר תקופה קצרה או לאחר שנים מהניתוח.

במצב של קטרקט משני, הראיה נעשית מטושטשת פעם נוספת, בעקבות עכירות של הקופסית האחורית של העין, אשר תפקידה הוא להחזיק את העדשה המלאכותית החדשה במקומה.

קטרקט בגיל צעיר

קרטקט מאופיין בדרך כלל לגיל המבוגר, אך עלול להתפרץ גם בגילאים צעירים, ואף להיות מולד בתינוקות. הסיכוי לכך הוא די נדיר, אך אפשרי. קיים תיעוד להופעת המחלה בגילאים צעירים (30-40) ונדרש לבדוק האם זו התפתחות מולדת של המחלה, או עקב בעיות רפואיות, חשיפה יתרה לשמש, פגיעה בעין וכדו'

שאלות נפוצות על קטרקט​

ראשית, אתם צריכים לשאול את עצמכם מהם הסימפטומים אותם אתם חשים? האם אתם נמצאים באוכלוסיית הסיכון, לדוגמא בגיל 60 ומעלה? לאחר שתענו לעצמכם על מספר שאלות בסיסיות (האם הראייה שלי מטושטשת, האם אני רואה כפול או מסנוור, האם אני רואה כתמי צבע בשדה הראייה שלי), תוכלו לפנות לרופא עם תובנות.

בכל מקרה, גם אם מתפתחת אצלך מחלת קטרקט אין צורך להילחץ. מדובר בהליך פשוט שלוקח מספר דקות.

מחלת הקטרקט אינה חוזרת לאחר הניתוח, אך בהחלט יכול להתקיים מצב של קטרקט משני, חודשים ואף שנים לאחר הניתוח. 

בקטרקט משני מדובר על עכירות בקופסית האחורית של העין והיא מחייבת בדיקה וטיפול.

מטרת ניתוח קטרקט היא לשפר את הראייה עקב עכירות עדשת העין, במסגרת הניתוח מוסרת העדשה העכורה ומושתלת עדשה חדשה במקומה, וע"י כך בעצם, משתפרת הראייה.

במסגרת התקדמות הטכנולוגיה בתחום, ניתן להשתיל עדשה חדשה אשר מתקנת את הראייה במקרים של ראייה לקויה, וכך בעצם לנצל את ההזדמנות ולהשתחרר מהתלות במשקפיים.

שאלה זו נשאלת רבות והתשובה היא פשוטה ומשמחת את השואלים.  ניתוח קטרקט, מבוצע בהרדמה מקומית על ידי טיפות וג'ל. ללא כל הזרקה וללא כל התערבות של רופא מרדים. המנותח נמצא בהכרה מלאה בזמן הניתוח.

גלילה לראש העמוד