ניתוח קטרקט

ניתוח קטרקט - שיקולי הרופא והמטופל בהחלטה על ניתוח. השלבים בניתוח ומתי מומלץ לנתח?

ניתוח קטרקט (פאקואמולסיפיקציה) הוא תהליך כירורגי קצר, אשר במהלכו מחליפים את העדשה החולה בעדשה חדשה. התהליך מתחיל בביצוע חתך מיקרוסקופי בגודל של 2.2 מ"מ בלבד, המאפשר להחדיר מכשיר אולטראסאונד המרסק ושואב את רסיסי עדשת העין העכורה. 

בשלב השני מכניסים עדשה מלאכותית רגילה או פרימיום. 

בסיום הניתוח שאורך בין 15 ל-20 דקות, משתחרר המטופל לביתו ללא חבישה וללא תפרים וחוזר במהרה לתפקוד רגיל.

ניתוח קטרקט -חוזרים לראות כמו פעם

 

מבנה העין

קיימת שאלה שחוזרת ונשאלת מספר רב של פעמים על ידי מטופלים: האם ניתן לרפא קטרקט שלא באמצעות ניתוח? התשובה על כך היא לא

ניתוח קטרקט הוא הדרך היחידה להיפטר מהתופעה והסיבה לכך היא מבנה העין. אז לפני שנדבר על ניתוח קטרקט נכיר מעט את מבנה העין האנושית ונבין מדוע מתעורר צורך בהליך כירורגי כאשר מאובחן קטרקט.

בעין האנושית קיימים שני מקטעים – מקטע אחורי האחראי על החלק העצבי ועיבוד האותות והחלק הקדמי (כפי שנראה בתרשים) המכיל את האיברים האופטיים. כאשר יש מצב של קטרקט, קרי, עכירות של העדשה ומתעורר צורך להחליפה בחדשה יש לבצע את הפעילות בתוך העין.

פעילות בתוך העין נדרשת כדי להוציא את העדשה ולהחליפה ומשמעותה היא חדירה דרך הקרנית, הקשתית והאישון דבר שיכול להתבצע רק בהליך כירורגי. לכן, כאשר יש מצב של עכירות העדשה (קטרקט) אין פיתרון מלבד ניתוח קטרקט.

ארבעת השלבים בניתוח קטרקט

למרות שמדובר על הליך כירורגי לכל דבר, מדובר בניתוח פשוט למדי, המבוצע באמצעות מכשור לייזר מתקדם המאפשר לרופא המנתח לעבוד באופן מדויק ומהיר ולאפשר למטופל החלמה קצרה וללא כאבים מיותרים. ניתוח הקטרקט כולל ארבעה שלבים שיוצגו כאן בתמונות שצולמו במהלך ניתוח קטרקט.

חתך לייזר בניתוח קטרקט

בשלב הראשון מבצע המנתח חתך זעיר ומדויק באמצעות מכשיר לייזר, דרכו יתבצע ההליך הניתוחי.

שאיבת העדשה בניתוח בקטרקט

בשלב השני מבצע הרופא המנתח ריסוק של העדשה החולה באמצעות לייזר, שואב אותה החוצה ומנקה שאריות.

החדרת עדשה מלאכותית לעין

בשלב השלישי מחדיר הרופא עדשה מלאכותית במקום העדשה החולה. זה השלב בו ניתן להשתיל עדשת פרימיום.

העדשה החדשה ממוקמת בתוך העין

בשלב האחרון ממקם הרופא את העדשה החדשה ומסיים את הניתוח. העדשה החדשה תחזיק מעמד כל החיים. 

החלטת המטופל בניתוח קטרקט

במרבית המקרים, החולה מחליט אם ומתי לעבור את הניתוח. אין צורך לחכות עד למצב שבו קטרקט "יתבשל", להיפך – לא רצוי לחכות למצב של "בשלות יתר" ומכיוון שכך, ניתן לנתח גם אם העכירות בעדשה היא מינימלית. הקריטריון להחלטה נוגע לשאלה האם הקטרקט מפריע לראייה והאם התפקוד בבית או בעבודה ישתפרו כתוצאה מהניתוח. לפעמים המטופל אינו מודע לעובדה שגם ראייתו וגם איכות חייו ישתפרו בעקבות הניתוח.

שיקולי הרופא המטפל

כאשר יש מחלות נוספות בעין, על הרופא לסייג את הצורך בניתוח הקטרקט או להמליץ עליו. לעיתים הניתוח מוסיף גורם סיכון למחלה נוספת בעין, ולעיתים הוא דווקא מקל ומאפשר טיפול במחלה, או את שיפור מצב הראייה במקביל לטיפול בקטרקט. יש לשקול כל מקרה לגופו ועל הרופא לתת הסבר מדויק למטופל ולבני משפחתו, על מנת שתתקבל החלטה שקולה בידיעת כל הנתונים.

הכנות לניתוח קטרקט

לפני הניתוח יש לבצע בדיקות כלליות במסגרת קופת חולים, בהתאם לרשימה שיקבל המטופל (אק"ג, בדיקות דם ועוד).
אם ניתוח הקטרקט שאתם עומדים לעבור כרוך בהרדמה כללית, התייעצו עם הרופא בבדיקה הטרום-ניתוחית לגבי הצורך בצילום חזה. 

טיפולים תרופתיים יש להמשיך באופן סדיר גם ביום הניתוח, כולל נטילת קומדין ואספירין, אלא אם הרופא יאמר אחרת.
אין לאפר את העיניים ביום הניתוח. בעת ניתוח קטרקט חשובה ההגיינה ואיפור יכול לגרום לזיהום
יש לבקש מרופא המשפחה סיכום רפואי עם פירוט האבחנות השונות והטיפולים הקבועים.

הגיע יום הניתוח, מה עושים?

טלו את התרופות הקבועות שלכם (כולל קומדין ואספירין). אם הניתוח בהרדמה מקומית, מומלץ לאכול ארוחת בוקר קלה.
אם הניתוח בהרדמה מלאה – עליכם להיות בצום מחצות הלילה שלפני כן, להוציא שיניים תותבות ולהסיר תכשיטים.
אין ליטול תרופות לסוכרת או להזריק אינסולין ללא הנחיית הצוות הרפואי. כשעה לפני הניתוח, יוזלפו לעיניכם טיפות עיניים.

שקט מתחילים – 15 דקות ותחזרו לראות כמו לפני שנים.

בעת הניתוח המנתח משתמש הרופא במכשיר לייזר מדויק תחת תאורת מיקרוסקופ. במהלך הפעולה הכירורגית קופסית העדשה הטבעית נפתחת, חומר העדשה נשאב מהעין ולתוך הקופסית מושתלת עדשה מלאכותית. ניתן לתכנן מראש את מספר העדשה למטרות ראייה מקרוב או מרחוק. החתך הינו של 2.2 מ"מ, והניתוח אורך כ-15 דקות בלבד.

במהלך הניתוח המטופל ער והוא יכול ליהנות ממוזיקת רקע ולענות לשאלות המנתח. בגמר הניתוח העין לא נחבשת ולאחר מנוחה קצרה המטופל משתחרר לביתו עם משקפי שמש.

 

ניתוח קטרקט – תוצאות

במרבית המקרים, תוצאות הניתוח מצוינות. ההחלמה מהניתוח מהירה, בהירות התמונה ואיכות הראייה משתפרות בצורה משמעותית; ניתוח הקטרקט הוא ניתוח פשוט, אך כמו בניתוח הקטרקט ישנם סיכונים וסיבוכים אפשריים. לעיתים המטופל מרגיש זאת כבר יום למחרת הניתוח, ולעיתים כעבור מספר ימים. התאמת משקפיים לאחר הניתוח תתבצע כ- 6 שבועות לאחר הניתוח.

עין לפני ניתוח קטרקט

בתמונה הזאת שלפני הניתוח  ניתן לראות בבירור איך הקטרקט גרם לעכירות העדשה והפיכתה לחלבית. מדובר בקטרקט מתקדם שהתפתח במשך שנים ולא טופל. חובה לדעת כי ככל שהקטרקט יותר מתקדם כך התהליך הניתוחי יהיה ארוך ומורכב יותר. בניגוד לדעת העבר, אין לחכות שקטרקט יבשיל ויתפתח אלא מומלץ לנתח כבר בהתחלה.

עין לפני ניתוח קטרקט

בתמונה אחרי הניתוח ניתן לראות  עדשה חדשה וצלולה. התהליך הניתוחי נמשך כ- 20 דקות ללא קשר לסוג העדשה שהושתלה, בין אם מדובר בעדשת פרימיום או בעדשה רגילה. לאחר הניתוח קובע הרופא פגישת ביקורת והמנותח מקבל דף הוראות להתנהגות אחרי הניתוח. ההחלמה מהניתוח אורכת בין כמה שעות למספר ימים בודדים במהלכם ניתן לחזור לפעילות.

לצפייה במגוון תשובות לשאלות נפוצות בנושא קטרקט, היכנסו לקישור הבא.

ד"ר יחזקאל לוי - מומחה לקטרקט ולניתוחי קטרקט

אודות ד''ר יחזקאל לוי

ד"ר יחזקאל לוי הנו רופא עיניים ומנתח קטרקט בכיר בבתי החולים בילינסון והשרון ומנהל מרפאת עיניים בקופ"ח כללית. לד''ר לוי ניסיון של למעלה מ-30 שנה, הוא ביצע ניתוחי קטרקט רבים בארץ ובעולם, וכן לקח חלק בארגוני סיוע רפואיים למחלות עיניים כמומחה בעל שם עולמי לניתוחי קטרקט בלייזר (יָרוֹד). ד"ר יחזקאל לוי מקבל מטופלים במרכז MEDICA שברמת החייל ת"א, המרכז הגדול בישראל לניתוחי קטרקט.

גלילה לראש העמוד