קטרקט מולד: סיבות, אבחון וטיפול

קטרקט מולד: עכירות בעדשת העין מלידהקטרקט מולד

מחלת הקטרקט ידועה כמחלה של הגילאים המבוגרים הנגרמת ומתפתחת עם השנים. אך קיימים מקרים, לא שכיחים אמנם, שבמסגרתם תופעה זו נצפית אצל תינוקות בני יומם.

קטרקט מולד הוא מצב בו תינוק נולד עם עכירות בעדשת העין, אחת מהרקמות החשובות ביותר לראייה תקינה. העדשה שקופה בדרך כלל, אך בקטרקט מולד היא עשויה להיות מעט עכורה או אטומה לחלוטין, מה שעלול לפגוע משמעותית בראייה.

קטרקט מולד סיבות

הסיבות לקטרקט מולד יכולות להיות מגוונות, ביניהן:

  • גורמים גנטיים: קטרקט מולד יכול להיות תורשתי, כלומר לעבור מההורים לילדיהם. קיימים גנים רבים הקשורים להתפתחות קטרקט מולד, וחלקם גורמים למצב כבר בשלבים המוקדמים של ההתפתחות העוברית.
  • זיהומים תוך רחמיים: זיהומים מסוימים שעוברים מהאם לעובר במהלך ההריון, כמו זיהום בקטריה או וירוס, עלולים לפגוע בעדשת העין ולגרום לקטרקט מולד.
  • תסמונות ותסמונות גנטיות: קטרקט מולד יכול להיות חלק מתסמונות גנטיות רבות, כמו תסמונת דאון, תסמונת רובינשטיין-טייבי ותסמונת פאנו.
  • גורמים סביבתיים: גורמים סביבתיים מסוימים, כמו חשיפה גבוהה לקרינת UV או תרופות מסוימות, עלולים להגביר את הסיכון להתפתחות קטרקט מולד.
  • סיבות לא ידועות: במקרים רבים, הסיבה לקטרקט מולד אינה ידועה.

מה המשמעות של קטרקט מולד בילדים?

חומרת ההשפעה של קטרקט מולד בילדים על הראייה תלויה בגודל, במיקום ובדרגת העכירות של העדשה. במקרים קלים, ייתכן שהילד לא יחווה כל בעיית ראייה משמעותית.

עם זאת, במקרים חמורים יותר, קטרקט מולד עלול לגרום לירידה משמעותית בראייה, פזילה (עיניים פוזלות), עין עצלה (אמבליופיה) ואף עיוורון.

חשוב לאבחן קטרקט מולד מוקדם ככל האפשר, כדי למנוע התפתחות סיבוכים אלו.

אבחון וטיפול בקטרקט מולד

אבחון הקטרקט נעשה לרוב על ידי רופא עיניים מומחה לילדים.

הרופא יבצע בדיקות עיניים שונות, ביניהן בדיקת החזר אור ובדיקת ראייה.

במקרים בהם מאובחן קטרקט מולד, הטיפול תלוי בחומרת המצב.

במקרים קלים, ייתכן שיהיה צורך רק במעקב אחר התפתחות הקטרקט.

במקרים חמורים יותר, ייתכן שיהיה צורך בניתוח להסרת העדשה העכורה והחלפתה בעדשה מלאכותית.

ניתוח קטרקט בדרך כלל בטוח ויעיל, ויכול לשפר משמעותית את הראייה של הילד.

ד"ר לוי יחזקאל מומחה לקטרקט

ד"ר לוי  יחזקאל הוא מומחה בניתוחי קטרקט בכלל ובניתוחי קטרקט בלייזר בפרט, הן אצל מבוגרים והן אצל תינוקות. ד"ר לוי הינו מנתח עיניים ורופא בכיר בבית החולים בילינסון והשרון ומאחוריו מאות רבות של ניתוחי קטרקט בארץ ובעולם והדרכת רופאים במדינות מתפתחות אודות ניתוח עניים בכלל וקטרקט בפרט.

ד"ר יחזקאל לוי - מומחה לניתוחי קטרקט

אודות ד''ר יחזקאל לוי

ד"ר יחזקאל לוי הנו רופא עיניים ומנתח קטרקט בכיר בבתי החולים בילינסון והשרון ומנהל מרפאת עיניים בקופ"ח כללית. לד''ר לוי ניסיון של למעלה מ-30 שנה, הוא ביצע ניתוחי קטרקט רבים בארץ ובעולם, וכן לקח חלק בארגוני סיוע רפואיים למחלות עיניים כמומחה בעל שם עולמי לניתוחי קטרקט בלייזר (יָרוֹד). ד"ר יחזקאל לוי מקבל מטופלים במרכז MEDICA שברמת החייל ת"א, המרכז הגדול בישראל לניתוחי קטרקט.

גלילה לראש העמוד